Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri

Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri

Yeşim KALE’nin LONDRA’daki Sanat İzlenimleri  

Yeşim Kale, Eylül ayında Londra’daki sanat izlenimleri ile bize konuk oldu. Biz sorduk, o anlattı. 

Merhaba Yeşim Hanım, Londra’dan yeni döndünüz ve orada pek çok müze ve galeriyi dolaştınız. Londra’da sanat ile ilgili izlenimleriniz nelerdir? 

Merhaba Zambak Hanım…Londra gerek mimarisi gerek şehirciliği ve insan için şehir mantığıyla harika bir şehir… Parkları, müzeleri ve galerileri, ulaşım kolaylığı, şehrin büyük meydanlarındaki muhteşem heykellerle sanatseverlere muhteşem bir görsel sunum hazırlıyor. 

Hangi müzeleri ziyaret ettiniz? 

Başta British Museum, Victoria&Albert Museum, The National Gallery, Tate Modern müzelerini gördüm. Hepsi de çok büyük müzeler ve dünyanın en güzel ve gözde eserlerini sunuyorlar. Bütün müzeler ücretsiz ve halka açık…Sadece süreli sergilerde ücretlendirme var. Bir de üyelik sistemleri mevcut…Üye olursanız, süreli sergiler de ücretsiz… Ayrıca kafeteryaları ve müze mağazalarıyla da şehir halkını sanata doyuruyorlar ve sanatla kaynaştırıyorlar. 

Hafta sonu çocuklarıyla müze ziyareti yapan aileleri görmek, gençlerin müzelerde buluşup hem sanatı görmeleri, hem de orada randevulaşmaları beni çok mutlu etti. Ülkemizde de sanat böyle olmalı, diye düşündüm. Eserlerin çoğu, zaten dünyaca ünlü sanatçılara aitti ve onları yakından görmek muhteşemdi. 

Londra’daki galeriler konusunda ne düşünüyorsunuz? 

Mayfair’de bulunan pek çok tanınmış galeriyi gördüm. Mevcut sergilerini inceledim. Yurtdışında bilinen ve popüler sanatçıların eserlerini sergiliyorlardı. Çağdaş sanat ağırlıklı galeriler olduğu gibi modern sanata da yer veren galeriler vardı. Türkiye’den bazı sanatçıların eserlerini de bu galerilerde gördüm. Çok sevindim.  

Londra’da sergi yapmak ülkemizde moda olmaya başladı. Pek çok galeri, sanatçılarını Londra’da sergi için davet ediyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Türkiye’deki galerilerin çabalarını takdir etmekle birlikte, orada sergi yapmalarını çok kayda değer bulmuyorum. Çünkü, birincisi, sanatçılar metrekare başına büyük paralar ödüyor. Yani bizim paramıza göre pound olarak yüksek rakamlar… İngiltere vizesi almak, kolay değil… Sergilenecek eserler gümrükte bekliyor bazen, açılışlara yetişemiyor. Üstelik, Londra’da Türk resim ve heykel sanatı için gereken lobi oluşturulmamış henüz… Ben bunun zorluğunu Paris’te yaşadım. Türkiye’de çalışan ve yaşayan bir sanatçının, orada bir çevresi olamıyor maalesef… Benim küratörüm yardımcı olmasa, fuarlara ve sergilere katılamazdım. Sonuç olarak, Londra’da da Türk sanatçılarını destekleyecek bir ekip ve sanat lobisi oluşturulmadan orada sergiye sıcak bakmıyorum. Turistik geziden farkı olmuyor, üstelik meşakkatli bir geziye dönüşüyor. 

Londra’da ve Avrupa’daki sanat izlenimleriniz, Türkiye’deki sanata bakışınızı nasıl etkiledi? 

Aslında kendi sanatım açısından umutlandım. Çağdaş bir resim sanatçısı olarak eserlerimin beğenileceğine emin oldum. Özgünlüğü konusunda da emin oldum. Türkiye’de sanat için gayretler var. İdealist sanatçılar, akademisyenler, yöneticiler, fuarlar ve galeriler çabalıyor, organizasyonlar yapıyorlar. Ancak, orada gördüğüm sanata destek, burada yok!.. Türkiye’de sanatı sanatçılar var etmeye çalışıyor. Halbuki Batı’da, sanatı, sanatçıyı, büyük sermayeler ve hükümet destekliyor.  

Sanatçıyı yükseltiyor ve hem kendi ülkelerinde, hem de Birleşim Krallık’ta var olan tüm sanatçılara yer veriyor, önemsiyorlar. Uluslarası düzeyde de eğer kendinizi tanıtıyorsanız, sanat lobiniz oluşmuşsa asla görmezden gelmiyorlar. 

Türkiye’de sanat piyasası hep birkaç isim etrafında dönüyor. Bence, sanata gönül vermiş tüm sanatçılara, akademik düzeyde olsun naif sanatçı olsun değer verilmeli!.. İsme değil esere yoğunlaşmalı… Tarz ile aynı desenler arasındaki fark öğretilmeli… Bir sanatçının stili ön plana çıkmalıdır, bir desen tuttu diye aynı desenleri içeren eserleri değil… 

Müzeler çoğalmalı ve halka ücretsiz yapılmalıdır. Kültür ve sanat, bir ülkenin en önemli turistik geliridir aynı zamanda… 

Bakanlıklar düzeyinde bu konu iyi değerlendirilmeli ve Türkiye sanatçıları dünyaya tanıtılmalıdır.  

Teşekkür ederim. 

Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  1
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  2
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  3
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  4
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  5
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  6
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  7
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  8
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  9
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  10
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  11
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  12
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  13
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  14
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  15
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  16
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  17
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  18
Yeşim Kale’nin Londra’daki Sanat İzlenimleri  19

Bülten

Sanat ile ilgili gerçekçi gelişmelerden haberdar olmak için
e-bültene üye olun.

Please place your phone in an upright position.