Veliye Martı İle “Ustalığa Yolculuk” “Yazma” Sergisi

Veliye Martı İle “Ustalığa Yolculuk” “Yazma” Sergisi

ANTİK HOTEL İSTANBUL’un, ANTİK CİSTERNA sergi salonu 3-12 Aralık 2022 tarihleri arasında Veliye Martı ile “Ustalığa Yolculuk" adlı karma yazma sergisine ev sahipliği yapıyor.

Günümüz yazma sanatının önde gelen isimlerinden Veliye Martı’nın kalfalarını ustalığa taşıyan sergide “yazma” tasarım ve çalışmaları ANTİK HOTEL İSTANBUL’UN -2 ve -3’üncü katlarında bulunan 1500 yıllık Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait sarnıçta izleyici ile buluşacak.

Yazmacılık; diğer geleneksel sanatlarda olduğu gibi, usta-çırak-kalfa geleneğinin sürdürüldüğü bir sanat dalı. Bu gelenek doğrultusunda öğrencilerin “Usta”larına saygısı ve kalfalıktan ustalığa geçiş aşamasını böyle bir sergi ile taçlandırması isteği ile “Ustalığa Yolculuk” teması şekillendi.

Yazmacılar yaşadıkları şehre ait desenler ve kalıplarla basılmış çalışmalarda geleneksel yazma tekniklerini kendi tasarımlarıyla harmanlayarak izleyiciye sunuyorlar.

Ustalığa Yolculuk”, bizleri Boğaziçi'nin kıyı bölgelerinde yapılan desenlerin zarafetini ve yazma sanatının klasik anlamda en güzel işlerinin yeniden yorumlanmış örneklerini bir arada izlemeye davet ediyor.

 

 

Veliye Martı İle “Ustalığa Yolculuk” “Yazma” Sergisi 1
Veliye Martı İle “Ustalığa Yolculuk” “Yazma” Sergisi 2
Veliye Martı İle “Ustalığa Yolculuk” “Yazma” Sergisi 3
Veliye Martı İle “Ustalığa Yolculuk” “Yazma” Sergisi 4
Veliye Martı İle “Ustalığa Yolculuk” “Yazma” Sergisi 5

Bülten

Sanat ile ilgili gerçekçi gelişmelerden haberdar olmak için
e-bültene üye olun.

Please place your phone in an upright position.