Nedim Gürsel´in “Doğaya Açılan Pencere” Adlı Yeni Kitap Tanıtımı...

Nedim Gürsel´in “Doğaya Açılan Pencere” Adlı Yeni Kitap Tanıtımı...

Nedim Gürsel'in “Doğaya Açılan Pencere” adlı yeni kitap tanıtımı... 

Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi’nde (CNRS) Araştırma Başkanı olarak görev yapan Edebiyatçı ve Yazar Nedim Gürsel, izlenimciliğin 150. yıldönümünde edebiyattan resme bir pencere açtığı Doğaya Açılan Pencere” adlı son kitap tanıtımı 14 Ağustos Pazartesi günü Taksim’de Piramit Sanat’taki söyleşi ile gerçekleşti.  

Nedim Gürsel’in söyleşisine Bedri Baykam ile Cem Erciyes de eşlik edecek. Nedim Gürsel, Alaçatı Köyiçi’ndeki Club Baba’da 16 Ağustos Çarşamba günü 19.00-21.30 saatleri arasında ise resim ve edebiyat sanatına gönül verenlerle buluşacak, kitabını imzalayacak. 

Nedim Gürsel, Doğaya Açılan Pencere ’de, okuru Claude Monet, Alfred Sisley ve Vincent Van Gogh’un dünyalarında bir yolculuğa çıkartıyor. Tuvale yansıyan mekânları bizzat görerek bir edebiyatçının gözünden aktarıyor. Okyanuslar, falezler, fırtınalı denizler, ışık oyunlarıyla başkalaşan mekânlar, fırça darbeleriyle gerçeklikten kopan doğa parçaları… Hepsi ressamın fırçasından yazarın kalemine akıyor. 

1870’li yıllarda Monet ve arkadaşları atölyeden sokağa, nehir kıyılarına, kumsallara, kırlara, kısacası açık havaya çıkardılar resim sanatını. Ona atölyeden uzak, günlük yaşamın içinde bir yer verdiler. Sehpalarını rüzgârlı tepelere, yemyeşil yamaçlara, ağaç gölgelerine, kayalıkların kuytusuna kurup doğayı görülebilenin aksine, öznel izlenimlerinden yola çıkarak betimlediler. Tablolar son biçimlerini atölyede alsa da ışığı, kendiliğinden ve anlık hareketi içinde algılayabilmek için açık havada çalıştılar. 

Nedim Gürsel´in “Doğaya Açılan Pencere” Adlı Yeni Kitap Tanıtımı...  1
Nedim Gürsel´in “Doğaya Açılan Pencere” Adlı Yeni Kitap Tanıtımı...  2
Nedim Gürsel´in “Doğaya Açılan Pencere” Adlı Yeni Kitap Tanıtımı...  3
Nedim Gürsel´in “Doğaya Açılan Pencere” Adlı Yeni Kitap Tanıtımı...  4
Nedim Gürsel´in “Doğaya Açılan Pencere” Adlı Yeni Kitap Tanıtımı...  5
Nedim Gürsel´in “Doğaya Açılan Pencere” Adlı Yeni Kitap Tanıtımı...  6

Bülten

Sanat ile ilgili gerçekçi gelişmelerden haberdar olmak için
e-bültene üye olun.

Please place your phone in an upright position.