Kardelen Çiçeği

Kardelen Çiçeği

KARDELEN ÇİÇEĞİ  

Sevgili ve değerli okuyucularım, köşe yazımda umudun ve gücün en romantik sembolü olan KARDELEN çiçeği’nin sevdiğine kavuşma cesaretini anlatacağım!  

Anlatılanların tanımına binaen; Erkek çiçek bembeyaz karlarla dolu olan toprağı delmiş ve sevgilisine kavuşmak için açmış. Ancak bakmış ki sevdiği çiçek henüz ortalarda görünmüyor. Sevdiğini göremeyen erkek çiçek, karları deldikten sonra onca soğuğa dayanamamış ve yenik düşmüş. Sevdiğine verdiği sözü tutan çiçeğe KARDELEN adı verilmiş.  

Hikâye bu ya...  

KARDELEN çiçeği, etrafındakilerin dostlarının anlatımıyla güneşe âşık olur. Aslında hayatında güneşi hiç görmemiştir. Çünkü bilir ki güneşi gördüğü an canından olacaktır.   

Ama bu aşk içinde öyle büyür öyle büyür ki artık dayanılmaz bir hal alır ve Allah'a dua eder, bana bir defacıkta olsun güneşi görmeyi nasip et diye.  

Ve bir gün dayanamaz Allah'ın huzuruna çıkar ve şöyle der; “Allah’ım güneşi görmem için bana izin ver”.   

Allah'ta ona şöyle seslenir; “Ey kardelen bilmez misin ki sen narin bir çiçeksin ve güneşle karşılaştığın an canından olabilirsin. İyi düşün “sana 2 gün mühlet veriyorum, ya güneş ya canın”.   

Kardelen yüce rabbinin huzurundan ayrılır ve düşünür. Ama içindeki güneş sevdası adeta onu içten içe kemirir. 2.günün sonunda Rabbinin huzuruna çıkar ve şöyle der; “Bu aşk beni öyle büyüledi ki güneşi görmek için can atıyorum”.   

Allah'ta ona; “Cesaretini taktir ederim ey Kardelen ama bir yandan da üzülürüm. ÇünküCanından olacaksın der. Ve kardelen güneşi görmenin aşkıyla tutuşurken karın üstüne çıkmaya karar verir. Tam o beyaz karın içinden kafasını çıkardığı an güneşi görür, ama ona daha önce söylendiği gibi canından olur. Bu olay herkesin kalbinde yer eder. Herkes çocuklarına ve torunlarına bu olayı anlatır, nasihatte bulunurlar.  

Eğer günün birinde âşık olursan, birini çok seversen KARDELEN gibi cesaretli ol. Eğer KARDELEN kadar cesaretin yoksa Sakın Âşık olma! Derler...  

Tüm KARDELEN’lere saygı ile... 

 

 
 

 

Bülten

Sanat ile ilgili gerçekçi gelişmelerden haberdar olmak için
e-bültene üye olun.

Please place your phone in an upright position.